Zelo sem srečen, da Japonci s svojim pristopom ostajajo globalno konkurenčni in da že zdaj točno vedo, kaj bo čez 20 ali 30 let.
Ali ta sistem lahko funkcionira v kateremkoli okolju in s katerimikoli ljudmi?
Ni nujno. Naši zaposleni prihajajo z vseh koncev sveta. K nam so prišli iz Airbusa in drugih pomembnih podjetij. Opažam, da predvsem nekateri mlajši ne želijo izgubljati časa, nočejo metati svojega življenja skozi okno. Njim ne ustreza japonski sistem, pri katerem se že zdaj točno ve, do kam lahko priplezajo v prihodnjih 30 letih. Oni imajo idejo in hočejo takojšnje rezultate. Želijo, da se stvari začnejo dogajati takoj. Kompromis med eno in drugo možnostjo je pogosto zelo težaven.
A kljub temu še vedno veliko šteje neka dolgoročna gotovost. To pa Japonci imajo. Oni točno vedo, da podjetje ne bo propadlo. To zase vem tudi jaz, saj sem vse življenje vložil v svoje podjetje, zato bom storil vse, da ga ohranim.
Toyota se v zadnjem času iz avtomobilskega proizvajalca preoblikuje v dobavitelja demokratične trajnostne mobilnosti in si hkrati prizadeva doseči ničelno stopnjo emisij na vseh ravneh svojega delovanja. Kako pomembni se vam v današnjem svetu zdita vsesplošna skrb in odgovornost do našega planeta?
Če na naš planet pogledate iz vesolja, boste opazili tanek pas modre barve okrog njega. To je naša atmosfera. Ljudje lahko živimo več mesecev brez hrane, več dni brez vode, ampak samo nekaj minut brez zraka. Zato je naša dolžnost, da to atmosfero ohranimo. Če to ve Toyota, potem ji moramo slediti. Res pa je, da mobilnost postaja drugačna. Celoten ekosistem se spreminja. Zelena mobilnost niso več samo lastovke, ki naznanjajo pomlad. Potreba po globalnih ničelnih emisijah je nuja. To bodo prej ali slej morali sprejeti tudi tisti, ki se temu vztrajno upirajo.
Sta avtomobilska in letalska industrija tekmici ali bi lahko postali učinkoviti partnerici?
Težavo vidim predvsem v tem, da še vedno ločeno govorimo o avtomobilizmu, letalstvu, ladijskem prometu. V resnici pa bi morali enotno obravnavati ekosistem mobilnosti, v katerem so povezani vsi ti deležniki.
Zato bi se letalstvo in avtomobilizem morala povezati v novo industrijo mobilnosti. Avtomobilska industrija ima učinkovite načine množične proizvodnje, letalstvo pa ima odlične varnostne standarde. Če vse to združimo, dobimo industrijo, ki jo potrebujemo. Nekateri avtomobilski proizvajalci, med katerimi je tudi Toyota, že vlagajo v leteče taksije, podobne, kot ga razvijamo mi. Zato transformacijo znamke Toyota v globalnega dobavitelja trajnostne mobilnosti razumem tudi kot korak v smeri, o kateri govorim.
Veliki igralci na avtomobilskem trgu so končno dojeli, da se ne morejo več podrejati dobaviteljem fosilnih goriv. Hkrati pa se bodo morali dobavitelji fosilnih goriv podrediti novi realnosti. K sreči se dogaja tudi to. Ne nazadnje je največja univerza za obnovljive vire na svetu v Dubaju.
Ste ob primerjavi tistega prvega Priusa in katerega od današnjih hibridov znamke Toyota, s katerim je mogoče tudi do 70 odstotkov časa voziti na brezemisijski način, presenečeni nad izjemnim tehnološkim napredkom, ki se je zgodil v dobrih dveh desetletjih?
Če tega ne bi verjel, ga zagotovo ne bi kupil. Sploh glede na eksponentni napredek razvoja v zadnjih letih. Včasih je bil napredek precej bolj linearen, v zadnjih dveh desetletjih pa postaja krivulja eksponentna. V letalstvu pa gre vse zelo počasi. Leta 1927 je bilo certificirano prvo letalo na bencinski pogon, leta 1953 je bilo certificirano prvo letalo na reaktivni pogon, potem pa se šestdeset let, do leta 2020, ko je Pipistrel certificiral prvo brezemisijsko letalo na električni pogon, ni zgodil noben mejnik.
Pa ne zaradi pomanjkanja potrebe po razvoju, temveč zato, ker ni bilo takšne pripravljenosti na spremembe, kot je zdaj. Zdaj so spremembe povezane z industrijo, regulatorji, predvsem pa s potrebo. Zato se časi razvoja nenehno skrajšujejo. Podobno je bilo z mobilnimi telefoni. Še dobro se spomnim svojega prvega mobilnega telefona, ki je bil velik kot opeka. Da sem ga lahko uporabljal, sem se moral peljati proti Colu, da sem lahko ujel italijanski signal. A sem ga kupil, ker sem vedel, da bo naslednji boljši.
Verjetno pa ne bi verjel, če bi mi takrat kdo rekel, da bom imel na telefonu videokamero, ki bo omogočala nekakšno dvodimenzionalno teleportacijo.
Enako je bilo z mojim Priusom. Če ne bi verjel, da je to prvi korak na poti skorajda brezmejnega napredka, ki bo sledil v naslednjih generacijah, si ga ne bi omislil. To, da so nekajkratno izboljšali avtomobil, je le posledica tega, da je razvoj ukalupljen v določene potrebe in interese. Prepričan sem namreč, da je tehnologija še precej bolj napredna, kot to izkazujeta trenutni Yaris ali Prius. In to je pri vsem skupaj najboljše – da je tehnologija motivator izboljšav.
Zato pa potrebujemo ljudi, ki razmišljajo zunaj škatlice, kot pravimo. Meja, do koder lahko sanjamo in od koder moramo biti realni, pa je zelo zabrisana.
Toyota trenutno ponuja štiri sodobne pogone – električnega, hibridnega, priključno-hibridnega in pogon na vodikove gorivne celice. Kateri se vam z vidika množične trajnostne mobilnosti zdi najprimernejši?
Elektrika morda ni najboljši energent. Je pa že zelo čista in ima številne prednosti. Proizvaja se jo lahko lokalno, kar odpravlja odvisnost od držav proizvajalk nafte. Pripeljati jo je mogoče kamorkoli. Nadzor je preprost. Mogoča je rekuperacija. Elektrika je fantastična startna osnova za vse oblike brezogljične mobilnosti. To je platforma, na kateri je treba delati. Če govorim o letalstvu na dolge razdalje, je elektrika v kombinaciji z vodikom zagotovo ena izmed rešitev prihodnosti.
Vodik ima s svojo vseprisotnostjo in čistostjo v pomenu "pridelave" in uporabe ogromen potencial. In to ne le v prevoznem pomenu, temveč kot vsesplošni energent za industrijsko in gospodinjsko rabo. Bi lahko v prihodnjih desetletjih prav vodik postal tista odrešilna trajnostna alternativa?
V zvezi z vodikom še vedno obstaja kar nekaj izzivov. To je dejstvo. A napredek je izjemen. Pred štirimi leti smo prvič leteli na vodik in smo še vedno eni od le štirih, ki jim je to do zdaj uspelo. V tem času so se rezultati za štirikrat izboljšali. Če se osredotočim na letalstvo, je vodik s svojo energijsko gostoto odličen za uporabo na dolge razdalje, saj so baterije še vedno razmeroma težke.
Leteti na vodik čez Atlantski ocean se mi zdi realno mogoče že v bližnji prihodnosti, medtem ko to nikoli ne bo mogoče na baterije, saj bi bil polnilni čas predolg. Vodik se mi zdi v letalskem prometu celo bolj uporaben kot v cestnem, saj ne zahteva nove, tako gosto posejane in zelo zahtevne skladiščne in polnilne infrastrukture. Polnilnice na letališčih so manjši izziv in lahko z enim rezervoarjem letite ves dan.
Toyota si s soustvarjanjem brezemisijske družbe prizadeva za celostno ohranitev okolja. Kako vi vidite prihodnost onkraj ničelne stopnje emisij? Kako bi se morali vesti in obnašati na družbeni in individualni ravni, da bi dosegli ta pomembni cilj?
Največja dodana vrednost sveta je njegova raznovrstnost. To, kar je nekje samoumevni standard, je lahko nekje drugje celo prepovedano. Razumevanje te raznovrstnosti pa je verjetno največji izziv človeštva. Zahodni svet je postavil neke norme, ki so, kakršne so. Nikakor pa nisem pristaš tega, da te norme vsiljujemo drugim kulturam. Čeprav tiste kulture temeljijo na drugačnih vrednotah, verjamejo v druge religije, včasih so celo krute do žensk, do narave. Ampak, ali imamo mi res pravico soditi, da smo mi tisti pravi.
Če grem na primer v Indijo, ne bom šel tja oblečen v kravje usnje in tam ne bomo prodajali letal z usnjenimi sedeži. V arabskih državah letal ne bomo opremljali z modrimi sedeži, ker je to pri njih sveta barva. Vendar hkrati pričakujem, da bodo tudi vsi drugi, ki bodo prišli živet k nam, na enak način spoštovali nas.
Tukaj pa se začenjajo težave, iz katerih izhajata nerazumevanje in protekcionizem. Velesile se nočejo več prilagajati in podrejati, temveč si prizadevajo za krepitev svoje moči in vpliva ter hočejo na svojo stran potegniti še preostale države. Žal se ne znamo pogovarjati in prilagajati. Ne pravijo kar tako, da je umetnost sobivanja v resnici umetnost prilagajanja.
Zato je težko soditi, kaj je prav in kaj narobe. Vprašanje je, ali je razmišljanje o nenehnem napredku ustrezno za vse. Tukaj se soočamo s konfliktom. Na eni strani imamo želje, ambicije in tudi potencial za napredek, tehnološke izboljšave ... Na drugi strani pa je del sveta, ki si preprosto želi ostati tak, kot je, in ki v tem uživa.
Pojdite v Butan ali Tibet. Bila bi grozljiva katastrofa, če bi želeli te ljudi spreminjati po naših standardih, kot smo to že storili v Afriki in Južni Ameriki. Te pravice nimamo. Če jaz rad letim, zakaj bi moral tisti, ki je ostal na tleh, trpeti zaradi mojega početja. Zato bom naredil električno letalo, ki bo povsem neslišno, in bova oba zadovoljna.